Translokation d. 27. juni kl. 14-16

Translokation d. 27. juni kl. 14-16

Kære Elever, forældre og netværk Fontanaskolen STU afholder Translokation d. 27. juni på skolen fra kl. 14-16. Vi har 12 afgangselever, der skal fejre, at de har færdiggjort deres 3-årige STU Uddannelse. Der vil være velkomsttale, kage & kaffe og overrækkelse af...

læs mere
Gallafest for eleverne på Fontanaskolen

Gallafest for eleverne på Fontanaskolen

Fredag d. 19. april holder Fontanaskolen STU Gallafest for eleverne. Det er fra kl. 16-22 og der vil være lækker middag, festligheder, musik, quiz og dansekonkurrencer. Kom i dit fineste kluns, eller i dit almindelig tøj, på med stilletterne eller dine ynglings...

læs mere
Translokation

Translokation

På torsdag d. 11. januar holder vi translokation på skolen, hvor vi skal fejre de elever der har færdiggjort deres 3 årige STU på Fontanaskolen. Det er fra kl. 14-16 og alle nuværende elever er velkomne - der vil være snacks, drikkevarer og kage. Vi glæder os til at...

læs mere
Fyraftensmøde for forældre

Fyraftensmøde for forældre

Er du forælder til en nystartet STU-elev på Fontanaskolen - og vil du f.eks. gerne vide mere om, hvad uddannelsen indeholder og hvordan den er bygget op? Så er du velkommen til et fyraftensmøde i fælleslokalet Aldersrogade 6 F, 1. sal Tirsdag den 3. oktober kl....

læs mere
Uddannelsesmesse i Roskilde

Uddannelsesmesse i Roskilde

Fontanaskolen STU, deltager igen i år på Specialkompassets Uddannelsesmesse i Roskilde Kongrescenter d. 20-21 september 2023. Vi er at finde på standplads nummer 39, hvor du kan høre mere om vores skole, møde elever, undervisere og vejledere. Vi glæder os til at se...

læs mere
C:ntact Teaterforestilling kommer ud på skolen d. 18. august

C:ntact Teaterforestilling kommer ud på skolen d. 18. august

GI’ MIG LI’ EN PAUSE! Teaterforestillingen spiller for os (alle elever og personale) på Fontanaskolen STU fredag d. 18. august kl. 10.00 C:NTACT har skabt forestillingen GI’ MIG LI’ EN PAUSE! - fortællinger fra unge om udfordringer i uddannelsessystemet ”Hvordan...

læs mere
Translokation d. 22. juni kl. 14-16

Translokation d. 22. juni kl. 14-16

Torsdag d. 22. juni afholder Fontanaskolen STU Translokation for at fejre de 5 elever, der har færdiggjort deres 3-årige uddannelse hos os. Det er fra kl. 14 - 16 og alle nuværende elever er velkomne til at komme og fejre deres medelever. Vores skoleleder vil holde en...

læs mere
Kunstudstilling på Fontanaskolen d. 20.juni

Kunstudstilling på Fontanaskolen d. 20.juni

Den 20. juni, fra kl. 14-16 holder Krea en kunstudstilling på skolen. Det foregår i fællesrummet på Fontanaskolen, kom forbi og se vores elevers flotter kunstværker og sig god sommerferie, Krea har de sidste par måneder arbejdet tværfagligt med syning og værksted, om...

læs mere