Fyraftensmøde for forældre

Fyraftensmøde for forældre

Er du forælder til en nystartet STU-elev på Fontanaskolen - og vil du f.eks. gerne vide mere om, hvad uddannelsen indeholder og hvordan den er bygget op? Så er du velkommen til et fyraftensmøde i fælleslokalet Aldersrogade 6 F, 1. sal Tirsdag den 3. oktober kl....

læs mere
Uddannelsesmesse i Roskilde

Uddannelsesmesse i Roskilde

Fontanaskolen STU, deltager igen i år på Specialkompassets Uddannelsesmesse i Roskilde Kongrescenter d. 20-21 september 2023. Vi er at finde på standplads nummer 39, hvor du kan høre mere om vores skole, møde elever, undervisere og vejledere. Vi glæder os til at se...

læs mere
C:ntact Teaterforestilling kommer ud på skolen d. 18. august

C:ntact Teaterforestilling kommer ud på skolen d. 18. august

GI’ MIG LI’ EN PAUSE! Teaterforestillingen spiller for os (alle elever og personale) på Fontanaskolen STU fredag d. 18. august kl. 10.00 C:NTACT har skabt forestillingen GI’ MIG LI’ EN PAUSE! - fortællinger fra unge om udfordringer i uddannelsessystemet ”Hvordan...

læs mere
Translokation d. 22. juni kl. 14-16

Translokation d. 22. juni kl. 14-16

Torsdag d. 22. juni afholder Fontanaskolen STU Translokation for at fejre de 5 elever, der har færdiggjort deres 3-årige uddannelse hos os. Det er fra kl. 14 - 16 og alle nuværende elever er velkomne til at komme og fejre deres medelever. Vores skoleleder vil holde en...

læs mere
Kunstudstilling på Fontanaskolen d. 20.juni

Kunstudstilling på Fontanaskolen d. 20.juni

Den 20. juni, fra kl. 14-16 holder Krea en kunstudstilling på skolen. Det foregår i fællesrummet på Fontanaskolen, kom forbi og se vores elevers flotter kunstværker og sig god sommerferie, Krea har de sidste par måneder arbejdet tværfagligt med syning og værksted, om...

læs mere
Så er tilmelding til Sommerskole 2023 startet

Så er tilmelding til Sommerskole 2023 startet

Så er tilmeldingen til Sommerskole 2023 i Fountain House - Aftenskolen startet. Her kan du bl.a. tilmelde dig sommerkurser i blomsterbinding, skriveværksted, keramik, makeup & styling, fotografi og akvarelmaling. Er du elev på Fontanaskolen STU, betaler skolen for...

læs mere
Ny kvalitetsaftale med Københavns Kommune

Ny kvalitetsaftale med Københavns Kommune

Fontanaskolen STU er en af få udvalgte STU skoler i Københavns Kommune, der er en del af den nye kvalitetsaftale. En kvalitetsaftale er en forpligtende aftale mellem de aktører, der arbejder med og har ansvar for ungdomsuddannelsesområdet for unge med særlige behov -...

læs mere
Besøg af UU vejledere fra København

Besøg af UU vejledere fra København

Onsdag d. 29.marts fra kl. 12-15 får Fontanaskolen STU besøg af 13 UU vejledere fra København. De kommer for at høre mere om skolen og få en rundvisning. Ungdommens Uddannelsesvejledning vejleder de ældste elever i grundskolen, og unge mellem 15 - 24 år, som har brug...

læs mere