Besøg os på Fontanaskolen STU

Der er altid mulighed for at kontakte skolens leder for at komme på besøg, og se hvem vi er og hvad der foregår.

3 dages praktik på Fontanaskolen STU

Når du skal vælge din kommende STU, er det vigtigt at gøre det på et oplyst grundlag. Ikke alle steder passer lige godt til alle elever. Derfor tilbyder vi dig at komme i en minipraktik på skolen i 3 dage. Så kan du bedre gøre dig overvejelser, om vi er noget for dig.

Første møde

Allerførst kommer du til et møde på skolen, hvor vi aftaler praktikken. Du kan tage en forældre eller en anden person med, som du er tryg ved.
Her møder du Per, der er Fontanaskolens leder, og Stine, der er vores uddannelsesvejleder. Efter en snak på Pers kontor, hvor vi også udveksler praktiske oplysninger som fx telefonnumre, vil du blive vist rundt på skolen.
Til sidst får du udleveret materiale om skolen og et skema, så du kan gå hjem og tænke lidt over, hvilke fag du vil prøve i din praktik.

Du kommer igen den dag din praktik starter. Her møder du den underviser, der vil følge og hjælpe dig, i de 3 dage du skal være på Fontanaskolen. Måske ved du med det samme, hvad du gerne vil prøve at deltage i, og måske skal du bruge lidt tid og se dig omkring. Sammen laver I et skema for de kommende tre dage, der tager udgangspunkt i din lyst og formåen.

Opstart uden praktikdage

Ikke alle elever vælger at komme i 3 dages minipraktik, inden de starter hos os. Det er muligt at starte direkte, hvis dette er det nemmeste for dig, og du føler dig tryg ved denne løsning.
Hvis du/I vælger dette, vil du, dine forældre og/eller vejledere, få tilsendt materiale om skolen. På denne måde kan du danne dig et godt overblik hjemmefra.

Inden opstart vil skolens leder tage kontakt til dig og dine forældre og/eller vejledere, og invitere til et opstartsmøde på skolen, hvor du kan få svar på alle dine spørgsmål,  og selvfølgelig også fortælle lidt om hvem du er, og dine største behov, med dine egne ord.
Til dette møde vil vi også få de praktiske ting på plads, der er helt nødvendige for din tryghed og trivsel. Det kan være ting som; hvordan kommer jeg ind på skolen, har jeg en fast plads, hvordan skal mit startskema se ud, og den slags.

Til opstartsmødet deltager Per, der er leder af skolen, samt Stine, der er vores uddannelsesvejleder.

Kontaktlærer

Når du starter på Fontanaskolen får du tildelt en kontaktlærer. I to skal samarbejde gennem hele dit STU-forløb. Både i forhold til de mål du sætter dig i din forløbsplan, men også med hensyn til de ting der opstår undervejs i hverdagen på skolen. Der er mulighed for faste samtaler og jævnlig kontakt via sms, det aftaler I udfra dine behov.

Din kontaktlære skal primært hjælpe og fastholde dig i forhold til den skolerelaterede proces. Dvs. udvikling og trivsel i skolen eller på vej til skolen.  Samtaler på kommunen, lægebesøg eller økonomiske forhold er som udgangspunkt ikke en opgave for kontaktlæreren. Der kan dog være tilfælde, hvor en elev ikke har andre i sit netværk til rådighed, hvor kontaktlæreren så kan spille en rolle. 

Alle elever får desuden tildelt en 2. kontaktlærer der skal være din hjælp og støtte hvis din kontaktlærer bliver syg eller har anden fravær. Dig og din kontaktlærer hilser sammen på denne, i starten af dit STU-forløb.

Se mere på Fontanaskolen STU’s Facebookside

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

3 dage siden

Fontanaskolen STU

Klar til Start - besøg i Kvickly ... Se mereSe mindre

7 dage siden

Fontanaskolen STU
Fontanaskolens 10 års jubilæum🏆🏆 !!!
Sikke en tur det har været. 10 år og  163 elever senere står vi midt i en coronatid og brænder efter, at få lov til at fejre vores fantastiske skole. Vi glæder os helt vildt til at invitere Jer alle sammen til et brag af en fest.
 
Ingen fejring uden en anekdote. Fra vores første beskrivelse om skolens værdier og særligt om medindflydelse står der: 
” Helt konkret betyder det at medarbejdere og de unge der deltager i STU’en arbejder sammen i dagligdagens gøremål og deltager på lige fod i beslutningsprocesser…” 
Værdien af medindflydelse har ikke ændret sig, men omfanget har. Skolens første elever lærte os, at det simpelthen er for uoverskueligt og langsommeligt at deltage i alle beslutningsprocesserne. ”Giv os nu bare et skema og lav noget undervisning!” var meldingen dengang😉. Snart skal eleverne være med til at bestemme skolens strategi for de næste år. Værdien af at slå lyttebøfferne ud og spørge nysgerrigt til elevernes oplevelse af positive forandringer, står som en hjørnesten i skolens videre udvikling.   
 
Til alle elever som har været med til at sætte deres præg og som har delt ud af deres værdifulde erfaringer. Tusind tak. Til alle Jer der har været med til at gøre det muligt. Tusind tak.
Vi glæder os til de næste 10 år.

Fontanaskolens 10 års jubilæum🏆🏆 !!!
Sikke en tur det har været. 10 år og 163 elever senere står vi midt i en coronatid og brænder efter, at få lov til at fejre vores fantastiske skole. Vi glæder os helt vildt til at invitere Jer alle sammen til et brag af en fest.

Ingen fejring uden en anekdote. Fra vores første beskrivelse om skolens værdier og særligt om medindflydelse står der:
” Helt konkret betyder det at medarbejdere og de unge der deltager i STU’en arbejder sammen i dagligdagens gøremål og deltager på lige fod i beslutningsprocesser…”
Værdien af medindflydelse har ikke ændret sig, men omfanget har. Skolens første elever lærte os, at det simpelthen er for uoverskueligt og langsommeligt at deltage i alle beslutningsprocesserne. ”Giv os nu bare et skema og lav noget undervisning!” var meldingen dengang😉. Snart skal eleverne være med til at bestemme skolens strategi for de næste år. Værdien af at slå lyttebøfferne ud og spørge nysgerrigt til elevernes oplevelse af positive forandringer, står som en hjørnesten i skolens videre udvikling.

Til alle elever som har været med til at sætte deres præg og som har delt ud af deres værdifulde erfaringer. Tusind tak. Til alle Jer der har været med til at gøre det muligt. Tusind tak.
Vi glæder os til de næste 10 år.
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Tillykke

Stort tillykke med Fontana

Teløk

1 uge siden

Fontanaskolen STU
I dag har Fontanaskolen STU holdt fastelavn - vi slog katten af tønden udenfor og grillede pølser og brød. En dejlig dag... Friluftsholdet har været ude og nyde det gode vejr i løbet af ugen, god weekend❤️🙏🏽☀️Image attachmentImage attachment

I dag har Fontanaskolen STU holdt fastelavn - vi slog katten af tønden udenfor og grillede pølser og brød. En dejlig dag... Friluftsholdet har været ude og nyde det gode vejr i løbet af ugen, god weekend❤️🙏🏽☀️ ... Se mereSe mindre

3 uger siden

Fontanaskolen STU
I dag har vi på Fontanaskolen STU pyntet fastelavnsris, lavet masker og malet fastelavnstønder - så nu er vi klar til Fastelavn fredag d. 26. Februar. Til frokost fik vi lækre pizzaer🍕🍕Vi går på vinterferie i dag og er tilbage på skolen mandag d. 22. Februar. God ferie❄️🌟🌦Image attachment

I dag har vi på Fontanaskolen STU pyntet fastelavnsris, lavet masker og malet fastelavnstønder - så nu er vi klar til Fastelavn fredag d. 26. Februar. Til frokost fik vi lækre pizzaer🍕🍕Vi går på vinterferie i dag og er tilbage på skolen mandag d. 22. Februar. God ferie❄️🌟🌦 ... Se mereSe mindre

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Dejlig uge på Fontanaskolen STU - hvor vi har nydt naturen over flere gange. Ud i det blå -holdet har været på skovtur, friluftsholdet har også været en tur ude i det hvide vinterlandskab❄️❄️og i dag startede vi fælles fredage op med Fastelavnstema, hvor skolen tog på fællestur til Hareskoven i det smukke vejr☀️🌦🌳for at samle grene fra skovbunden til fastelavnsris - lidt kakao til at varme sig på havde vi også med. God weekend derude🌦Image attachment

Dejlig uge på Fontanaskolen STU - hvor vi har nydt naturen over flere gange. Ud i det blå -holdet har været på skovtur, friluftsholdet har også været en tur ude i det hvide vinterlandskab❄️❄️og i dag startede vi fælles fredage op med Fastelavnstema, hvor skolen tog på fællestur til Hareskoven i det smukke vejr☀️🌦🌳for at samle grene fra skovbunden til fastelavnsris - lidt kakao til at varme sig på havde vi også med. God weekend derude🌦 ... Se mereSe mindre

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Året der gik og året der kommer på Fontanaskolen STU....læs vores Nyhedsbrev i nedenstående link:

https://drive.google.com/file/d/1qSPKuURfgHCRipY5W43JDtlgbGZH0B_p/view?usp=sharing

Året der gik og året der kommer på Fontanaskolen STU....læs vores Nyhedsbrev i nedenstående link:

drive.google.com/file/d/1qSPKuURfgHCRipY5W43JDtlgbGZH0B_p/view?usp=sharing
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Dagens fælles fredag, har stået på at udsmykke skolen. Én gruppe lavede praktiske ting, såsom at spartle vores nye vægge og lære om EL installationer🎨💡 nogle spillede spil ♠️♦️♥️♣️og andre gik i gang med, at dekorere vores nye hoveddør🖼🚪🗝Der blev også tid til en fælles tur over i Parken og blive testet, 🧪🌡🦠for dem der havde lyst til det. God weekend

Dagens fælles fredag, har stået på at udsmykke skolen. Én gruppe lavede praktiske ting, såsom at spartle vores nye vægge og lære om EL installationer🎨💡 nogle spillede spil ♠️♦️♥️♣️og andre gik i gang med, at dekorere vores nye hoveddør🖼🚪🗝Der blev også tid til en fælles tur over i Parken og blive testet, 🧪🌡🦠for dem der havde lyst til det. God weekend ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU

Jeg blir simpelthen nødt til at blære mig med vores to super seje elever, Lene og Linea som idag for alvor er påbegyndt Klar til Start i Kvickly på Strandlosvej. Så stærkt gået💪🏻
Læs mere om Klar til Start og hvorfor der står et job klar til vores elever når de færdiggør forløbet lige her : klartilstart.dk/stu-med-jobgaranti/
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Så sejt tillykke til Lene og Linea. 👍👏

I er så vedholdende og empatiske 🌷🍀🌷

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Denne uge på Fontanaskolen STU har været en normal undervisningsuge, hvor sidste uge var introuge - men helt normal er den jo alligevel ikke med alle disse coronarestriktioner. Billedet her symboliserer meget godt hvordan livet er på skolen. Der er masser af hjertevarme på afstand og det er lidt uklart hvor længe vi skal være sammen hver for sig. Billedet er taget er vores underviser Troels og tegnet af en af vores elever Iris-Maria. Rigtig god og varm weekend derude❤️🙏🏽😷

Denne uge på Fontanaskolen STU har været en normal undervisningsuge, hvor sidste uge var introuge - men helt normal er den jo alligevel ikke med alle disse coronarestriktioner. Billedet her symboliserer meget godt hvordan livet er på skolen. Der er masser af hjertevarme på afstand og det er lidt uklart hvor længe vi skal være sammen hver for sig. Billedet er taget er vores underviser Troels og tegnet af en af vores elever Iris-Maria. Rigtig god og varm weekend derude❤️🙏🏽😷 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Fontanaskolen STU er tilbage efter juleferien, vi er i fuld gang med at bygge om og lave en ny afdeling på skolen, for elever med behov for solistforløb. Vi har i denne uge taget imod 6 nye elever på skolen og haft introuge - velkommen til nye og gamle elever. En lille sneboldkamp blev det dog til i tirsdags⛄️❄️🌨
Vi holder afstand, spritter af og har visir eller mundbind på, når vi bevæger os rundt på skolen... Rigtig god weekend derude🌟🌟😷

Fontanaskolen STU er tilbage efter juleferien, vi er i fuld gang med at bygge om og lave en ny afdeling på skolen, for elever med behov for solistforløb. Vi har i denne uge taget imod 6 nye elever på skolen og haft introuge - velkommen til nye og gamle elever. En lille sneboldkamp blev det dog til i tirsdags⛄️❄️🌨
Vi holder afstand, spritter af og har visir eller mundbind på, når vi bevæger os rundt på skolen... Rigtig god weekend derude🌟🌟😷
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

God weekend til jer.

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
Kære allesammen - i dag har Fontanaskolen STU hygget, spillet julebingo banko med masser af gevinster, spist æbleskiver og spillet spil. I ønskes alle En Varm & Glædelig Jul & Et Godt & Lykkebringende Nytår. Vi er tilbage mandag d. 4. Januar 2021🎄🥰🌟

Kære allesammen - i dag har Fontanaskolen STU hygget, spillet julebingo banko med masser af gevinster, spist æbleskiver og spillet spil. I ønskes alle En Varm & Glædelig Jul & Et Godt & Lykkebringende Nytår. Vi er tilbage mandag d. 4. Januar 2021🎄🥰🌟 ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU

Så er vi igang!!!! Underetagen er stadig brugbar til julebanko og æbleskiver imorgen🎅🏻Kom og vind alle gaverne🎁🎄 ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
I denne uge nåede “ Ud i det blå- holdet” på tur til Camp Adventure, inden de nye Covid 19 restriktioner trådte i kraft onsdag, hvor STU’en er undtaget, men hvor restriktioner som online eftermiddagsmøder, mundbind på gangene og små grupper nu er indført. I dag har vi alligevel hygget med risengrød, klippe klistre ( også engle lavet af mundbind) og julefilmshygge i små grupper. Rigtig god weekend🎄🌟❤️

I denne uge nåede “ Ud i det blå- holdet” på tur til Camp Adventure, inden de nye Covid 19 restriktioner trådte i kraft onsdag, hvor STU’en er undtaget, men hvor restriktioner som online eftermiddagsmøder, mundbind på gangene og små grupper nu er indført. I dag har vi alligevel hygget med risengrød, klippe klistre ( også engle lavet af mundbind) og julefilmshygge i små grupper. Rigtig god weekend🎄🌟❤️ ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
Billederne taler vist for sig selv, vi har i dag taget hul på de næste tre fælles fredage, hvor temaet er ✨JUL✨.... der er både blevet læst juleeventyr højt🎅🏻, klippet sprællemænd🤓, pyntet appelsiner med nelliker🍊, flettet julestjerner🌟, malet på bark🌳, tegnet juletræsspil🎄, og spist flæskestegssandwich🥯🐷🐽.... rigtig god jule-weekend derude❤️

Billederne taler vist for sig selv, vi har i dag taget hul på de næste tre fælles fredage, hvor temaet er ✨JUL✨.... der er både blevet læst juleeventyr højt🎅🏻, klippet sprællemænd🤓, pyntet appelsiner med nelliker🍊, flettet julestjerner🌟, malet på bark🌳, tegnet juletræsspil🎄, og spist flæskestegssandwich🥯🐷🐽.... rigtig god jule-weekend derude❤️ ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
Den sidste af tre fredage om temaet Verdenskrige, blev brugt på det Jødiske Museum, hvor der både var oplæg og rundvisning. Hjemme på skolen blev der senere spist fælles frokost med dejlig Julemad - for at varme op til næste uges tema som selvfølgelig er ⭐️🌟🎅🏽🤶🏼❤️🎄JUL 🎄❤️🎅🏽🌟⭐️🤶🏼
God weekend derude😀😀

Den sidste af tre fredage om temaet Verdenskrige, blev brugt på det Jødiske Museum, hvor der både var oplæg og rundvisning. Hjemme på skolen blev der senere spist fælles frokost med dejlig Julemad - for at varme op til næste uges tema som selvfølgelig er ⭐️🌟🎅🏽🤶🏼❤️🎄JUL 🎄❤️🎅🏽🌟⭐️🤶🏼
God weekend derude😀😀
... Se mereSe mindre

Indlæs mere