Besøg os på Fontanaskolen STU

Der er altid mulighed for at kontakte skolens leder for at komme på besøg, og se hvem vi er og hvad der foregår.

3 dages praktik på Fontanaskolen STU

Når du skal vælge din kommende STU, er det vigtigt at gøre det på et oplyst grundlag. Ikke alle steder passer lige godt til alle elever. Derfor tilbyder vi dig at komme i en minipraktik på skolen i 3 dage. Så kan du bedre gøre dig overvejelser, om vi er noget for dig.

Første møde

Allerførst kommer du til et møde på skolen, hvor vi aftaler praktikken. Du kan tage en forældre eller en anden person med, som du er tryg ved.
Her møder du Per, der er Fontanaskolens leder, og Stine, der er vores uddannelsesvejleder. Efter en snak på Pers kontor, hvor vi også udveksler praktiske oplysninger som fx telefonnumre, vil du blive vist rundt på skolen.
Til sidst får du udleveret materiale om skolen og et skema, så du kan gå hjem og tænke lidt over, hvilke fag du vil prøve i din praktik.

Du kommer igen den dag din praktik starter. Her møder du den underviser, der vil følge og hjælpe dig, i de 3 dage du skal være på Fontanaskolen. Måske ved du med det samme, hvad du gerne vil prøve at deltage i, og måske skal du bruge lidt tid og se dig omkring. Sammen laver I et skema for de kommende tre dage, der tager udgangspunkt i din lyst og formåen.

Opstart uden praktikdage

Ikke alle elever vælger at komme i 3 dages minipraktik, inden de starter hos os. Det er muligt at starte direkte, hvis dette er det nemmeste for dig, og du føler dig tryg ved denne løsning.
Hvis du/I vælger dette, vil du, dine forældre og/eller vejledere, få tilsendt materiale om skolen. På denne måde kan du danne dig et godt overblik hjemmefra.

Inden opstart vil skolens leder tage kontakt til dig og dine forældre og/eller vejledere, og invitere til et opstartsmøde på skolen, hvor du kan få svar på alle dine spørgsmål,  og selvfølgelig også fortælle lidt om hvem du er, og dine største behov, med dine egne ord.
Til dette møde vil vi også få de praktiske ting på plads, der er helt nødvendige for din tryghed og trivsel. Det kan være ting som; hvordan kommer jeg ind på skolen, har jeg en fast plads, hvordan skal mit startskema se ud, og den slags.

Til opstartsmødet deltager Per, der er leder af skolen, samt Stine, der er vores uddannelsesvejleder.

Kontaktlærer

Når du starter på Fontanaskolen får du tildelt en kontaktlærer. I to skal samarbejde gennem hele dit STU-forløb. Både i forhold til de mål du sætter dig i din forløbsplan, men også med hensyn til de ting der opstår undervejs i hverdagen på skolen. Der er mulighed for faste samtaler og jævnlig kontakt via sms, det aftaler I udfra dine behov.

Din kontaktlære skal primært hjælpe og fastholde dig i forhold til den skolerelaterede proces. Dvs. udvikling og trivsel i skolen eller på vej til skolen.  Samtaler på kommunen, lægebesøg eller økonomiske forhold er som udgangspunkt ikke en opgave for kontaktlæreren. Der kan dog være tilfælde, hvor en elev ikke har andre i sit netværk til rådighed, hvor kontaktlæreren så kan spille en rolle. 

Alle elever får desuden tildelt en 2. kontaktlærer der skal være din hjælp og støtte hvis din kontaktlærer bliver syg eller har anden fravær. Dig og din kontaktlærer hilser sammen på denne, i starten af dit STU-forløb.

Se mere på Fontanaskolen STU’s Facebookside

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

2 uger siden

Fontanaskolen STU
I dag har vi haft anden Fælles Fredag med krigstema, hvor vi har set en hård dokumentar om Holocaust, der fortæller og viser noget om tre-delingen mellem gerningsmænd, ofre og tilskuere. Vi debatterede efterfølgende hvordan denne deling stadig er aktuel i mange andre af livets aspekter. God weekend derude🙏🏽

I dag har vi haft anden Fælles Fredag med krigstema, hvor vi har set en hård dokumentar om Holocaust, der fortæller og viser noget om tre-delingen mellem gerningsmænd, ofre og tilskuere. Vi debatterede efterfølgende hvordan denne deling stadig er aktuel i mange andre af livets aspekter. God weekend derude🙏🏽 ... Se mereSe mindre

3 uger siden

Fontanaskolen STU
Første af tre fælles fredage på Fontanaskolen STU, hvor vi skal beskæftige os med 1. og 2. Verdenskrig. Vi tager et tilbageblik på historien og en del af skolen, har derfor i dag besøgt Mosede Fort og spillet dilemmaspil sammen om 1. verdenskrig i 1914. Hjemme på skolen har resten af flokken spillet online dilemmaspil om 2. Verdenskrig besættelsesdagen d. 9. April 1940. Dilemmaspillene giver et godt indblik i historien og åbner op for nye fortolkninger, debat og konsekvensberegninger af datidens krigsførelse. God weekend derude😊🍁🍂🌏🌎🌏☄️📽🔮🛡☮️Image attachment

Første af tre fælles fredage på Fontanaskolen STU, hvor vi skal beskæftige os med 1. og 2. Verdenskrig. Vi tager et tilbageblik på historien og en del af skolen, har derfor i dag besøgt Mosede Fort og spillet dilemmaspil sammen om 1. verdenskrig i 1914. Hjemme på skolen har resten af flokken spillet online dilemmaspil om 2. Verdenskrig besættelsesdagen d. 9. April 1940. Dilemmaspillene giver et godt indblik i historien og åbner op for nye fortolkninger, debat og konsekvensberegninger af datidens krigsførelse. God weekend derude😊🍁🍂🌏🌎🌏☄️📽🔮🛡☮️ ... Se mereSe mindre

3 uger siden

Fontanaskolen STU
Vi har modtaget den sørgelige besked, at vores højt værdsatte kollega Dorte, efter lang tids kamp med kræft, sov stille ind sidste onsdag. Vi er ramt af stor sorg over tabet, af et vidunderligt menneske og en fighter af en anden verden. 
Du vil blive savnet af alle dine kollegaer på Fontanaskolen. Vi er sikre på, at du får styr på alle de bilag himlen har at byde på. 
Hvil i fred Dorte🙏🏻

Vi har modtaget den sørgelige besked, at vores højt værdsatte kollega Dorte, efter lang tids kamp med kræft, sov stille ind sidste onsdag. Vi er ramt af stor sorg over tabet, af et vidunderligt menneske og en fighter af en anden verden.
Du vil blive savnet af alle dine kollegaer på Fontanaskolen. Vi er sikre på, at du får styr på alle de bilag himlen har at byde på.
Hvil i fred Dorte🙏🏻
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

😢 RIP

Åh, hvor trist! 😥

😓

Dorte var en fighter med et skøn glimt i øjet. I de seneste år var livet ikke flink ved Dorte. Nu håber jeg der er nogen deroppe der passer godt på hende. Det har hun fortjent.

😢 Hvil i fred 😢

View more comments

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Hvordan skelner vi mellem fantasi og virkelighed? Afspejler de hinanden? Og hvorfor er fantasi vigtig for os mennesker og vores udvikling gennem livet? Kan et fiktivt univers hjælpe med at bearbejde følelser og oplevelser fra den virkelige verden? Er vores forestillingsevne med til at udvikle vores mentaliseringsevne? Alle disse spørgsmål og refleksioner har vi debatteret i dag på Fontanaskolen STU, til vores sidste fælles fredag om emnet Fantasy. Vi har hørt mange fortællinger og minder fra både undervisere og elever om børnebøger, sange, eventyr, drømme og ynglingsbamser - som har skabt tryghed gennem livet. God weekend🦄🙏🏽❤️🧚🏾🌟🧜🏼‍♀️🌸🦋🐼🐻🧸

Hvordan skelner vi mellem fantasi og virkelighed? Afspejler de hinanden? Og hvorfor er fantasi vigtig for os mennesker og vores udvikling gennem livet? Kan et fiktivt univers hjælpe med at bearbejde følelser og oplevelser fra den virkelige verden? Er vores forestillingsevne med til at udvikle vores mentaliseringsevne? Alle disse spørgsmål og refleksioner har vi debatteret i dag på Fontanaskolen STU, til vores sidste fælles fredag om emnet Fantasy. Vi har hørt mange fortællinger og minder fra både undervisere og elever om børnebøger, sange, eventyr, drømme og ynglingsbamser - som har skabt tryghed gennem livet. God weekend🦄🙏🏽❤️🧚🏾🌟🧜🏼‍♀️🌸🦋🐼🐻🧸 ... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Brug af mundbind i Fontanaskolen 😷 Grundet de nye restriktioner skal alle besøgende, eksterne undervisere og andre samarbejdspartnere pr. dags dato fremover bærer mundbind, når de færdes rundt på skolen. Mundbind skal ikke anvendes når man sidder ned, er til møde eller underviser i et lokale.

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Ny Daglig leder af Fontanaskolen starter lige efter efterårsferien.
Han hedder Casper Jensen og er velkendt ansigt i STU regi. Han har 10 års erfaring fra Gladfonden som både hjælper, vejleder og de sidste mange år som leder af Glad STU og Glad Erhverv. 
Casper vil i samarbejde med underviserne og eleverne være med til fortsat at gøre Fontanaskolens læringsmiljø til et trygt og tilpas udfordrende sted at gennemføre den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse.
Vi glæder os til at tage imod ham. 
God eftersårsferie

Ny Daglig leder af Fontanaskolen starter lige efter efterårsferien.
Han hedder Casper Jensen og er velkendt ansigt i STU regi. Han har 10 års erfaring fra Gladfonden som både hjælper, vejleder og de sidste mange år som leder af Glad STU og Glad Erhverv.
Casper vil i samarbejde med underviserne og eleverne være med til fortsat at gøre Fontanaskolens læringsmiljø til et trygt og tilpas udfordrende sted at gennemføre den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse.
Vi glæder os til at tage imod ham.
God eftersårsferie
... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU

Aflysning aftenhygge.

Grundet de nye coronaregler må vi ikke afholde aftenhygge.
Vi vender tilbage m ny dato 😷🥺😖
... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
I dag har Fontanaskolen STU haft første fredag om emnet Fantasy, vi har lavet collager med karakterer fra Fantasy Universet, som vi inspireres af eller måske identificerer os med. Næste fredag går vi i dybden med hvordan Fantasy og Reality afspejler hinanden 👾🧜🏼‍♀️🧚🏾🌸god weekendImage attachmentImage attachment

I dag har Fontanaskolen STU haft første fredag om emnet Fantasy, vi har lavet collager med karakterer fra Fantasy Universet, som vi inspireres af eller måske identificerer os med. Næste fredag går vi i dybden med hvordan Fantasy og Reality afspejler hinanden 👾🧜🏼‍♀️🧚🏾🌸god weekend ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
I dag har Fontanaskolen STU haft en rigtig hygge fredag, nogle har set film, nogle har spillet spil og andre har været en tur på eksperimentariet. Vi har spist alt det slik og drukket alt det sodavand, vi skulle have haft med på vores hyttetur i denne uge, som blev aflyst pga corona😷🤬🍬🍭🍿🎬🎬Rigtig god weekend🌟

I dag har Fontanaskolen STU haft en rigtig hygge fredag, nogle har set film, nogle har spillet spil og andre har været en tur på eksperimentariet. Vi har spist alt det slik og drukket alt det sodavand, vi skulle have haft med på vores hyttetur i denne uge, som blev aflyst pga corona😷🤬🍬🍭🍿🎬🎬Rigtig god weekend🌟 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Knirke har fået nyt job!

Onsdag d. 30. september er Knirkes sidste arbejdsdag, da hun har fået nyt job som familiekonsulent i Mindflex💪. 
Så hvis man har brug for at ønske Knirke held og lykke kan man kigge forbi skolen eller sende Knirke en besked eller give hende et kald🤳. 

Du vil blive savnet i skolens hverdag, som den fremragende underviser du er, for dine skøre påfund, din gode energi 🤩og dit omsorgsfulde væsen😇. Kig forbi og tag hundene med🐶!

Vi ønsker dig alt det bedste fremover🙏.

Hilsen eleverne og kollegerne

Knirke har fået nyt job!

Onsdag d. 30. september er Knirkes sidste arbejdsdag, da hun har fået nyt job som familiekonsulent i Mindflex💪.
Så hvis man har brug for at ønske Knirke held og lykke kan man kigge forbi skolen eller sende Knirke en besked eller give hende et kald🤳.

Du vil blive savnet i skolens hverdag, som den fremragende underviser du er, for dine skøre påfund, din gode energi 🤩og dit omsorgsfulde væsen😇. Kig forbi og tag hundene med🐶!

Vi ønsker dig alt det bedste fremover🙏.

Hilsen eleverne og kollegerne
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Tillykke 😊

Vi Ønsker dig al mulig Held & Lykke i dit nye Job Knirke .....Svanerne

Tillykke med dit nye job💪🏻🥰

Håber det bedste for dig Knirke - du har altid været super god at samarbejde med

Tillykke Knirke! 😊🇩🇰

Tillykke Knirke ❤️ held og lykke med det hele 🌷

Tak😄

Jeg regner med at kigge forbi ved 12 tiden jeg er alligevel i nærheden

Teløk og held og lotto Knirke med fremtiden

View more comments

2 måneder siden

Fontanaskolen STU

Aftenhygge på Fontanaskolen hver onsdag fra kl. 17-20. Første gang er d. 7. oktober!!!😁

Kære elever. Gamle som nye. Alle er velkomne.

Vi har i længere tid haft lyst til at tilbyde alle vores elever, nuværende og tidligere, at kunne mødes i nogle mere uformelle rammer til en omgang aftenhygge. 😎
Fra d. 7. oktober og resten af året åbner vi dørene fra kl. 17-20. Der vil være to medarbejdere hver gang, som sammen med Jer sørger for den gode stemning samt nogle hyggeaktiviteter. Det kan være Filmaften, bræt- og kortsspilsaften, netcafe eller måske en relevant oplægsholder, som kan gøre os alle sammen klogere eller noget helt femte. 🤡
Der vil være coronavenlig mad og drikke til alle hyggeaftnerne🍕🍔🥤. Hvem af medarbejdere der er her eller hvilke aktiviteter vi laver vil blive meldt ud løbende, så hold øje med opslagene her på siden eller spørg når du er skole.
De samme coronaretningslinjer, som gør sig gældende til daglig, gælder også om aftenen😷.

- Sprit af/ vask hænder jævnligt
- Hold afstand
- Bliv hjemme hvis du har symptomer på selv mild forkølelse

Vi glæder os til at se Jer. 👍

Venlig Hilsen Fontanaskolen
... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
I dag har vi haft tredje fælles fredag med temaet “ Fællesskab “. Grupperne fik til opgave at lave et fællesbillede hvor man kunne deltage som man lyster, herefter dækkede vi fint bord og spiste meget lækker frokost lavet af Fountain Houses katine. Ind imellem de forskellige opgaver, fik alle grupperne en rundvisning i Fountain Houses skønne hus, som alle eleverne er medlemmer af og må bruge efter behov, tak til Tanja og Martin for fin fortælling om huset. God weekend derude😇🌸☀️

Læs mere om Fountain House København her:

https://www.facebook.com/fountainhousekbh/

I dag har vi haft tredje fælles fredag med temaet “ Fællesskab “. Grupperne fik til opgave at lave et fællesbillede hvor man kunne deltage som man lyster, herefter dækkede vi fint bord og spiste meget lækker frokost lavet af Fountain Houses katine. Ind imellem de forskellige opgaver, fik alle grupperne en rundvisning i Fountain Houses skønne hus, som alle eleverne er medlemmer af og må bruge efter behov, tak til Tanja og Martin for fin fortælling om huset. God weekend derude😇🌸☀️

Læs mere om Fountain House København her:

www.facebook.com/fountainhousekbh/
... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
I dag har Fontanaskolen STU igen haft om Fællesskab til fælles fredag. Vi har gennemgået og debatteret skolens værdier med eleverne, som er tryghed, forudsigelighed og fællesskab - for at finde frem til de ord, der beskriver hverdagen på skolen bedst muligt. Derudover har vi præsenteret en elev tilfredshedsundersøgelse, fået ny service hund på skolen der hedder Betty og påbegyndt forberedelserne til vores fælles hyttetur i slutningen af september🌸😇😎
Yderligere, har vi haft skolens første skoleråd. 
god weekend

I dag har Fontanaskolen STU igen haft om Fællesskab til fælles fredag. Vi har gennemgået og debatteret skolens værdier med eleverne, som er tryghed, forudsigelighed og fællesskab - for at finde frem til de ord, der beskriver hverdagen på skolen bedst muligt. Derudover har vi præsenteret en elev tilfredshedsundersøgelse, fået ny service hund på skolen der hedder Betty og påbegyndt forberedelserne til vores fælles hyttetur i slutningen af september🌸😇😎
Yderligere, har vi haft skolens første skoleråd.
god weekend
... Se mereSe mindre

Indlæs mere