Besøg os på Fontanaskolen STU

Der er altid mulighed for at kontakte skolens leder for at komme på besøg, og se hvem vi er og hvad der foregår.

3 dages praktik på Fontanaskolen STU

Når du skal vælge din kommende STU, er det vigtigt at gøre det på et oplyst grundlag. Ikke alle steder passer lige godt til alle elever. Derfor tilbyder vi dig at komme i en minipraktik på skolen i 3 dage. Så kan du bedre gøre dig overvejelser, om vi er noget for dig.

Første møde

Allerførst kommer du til et møde på skolen, hvor vi aftaler praktikken. Du kan tage en forældre eller en anden person med, som du er tryg ved.
Her møder du Per, der er Fontanaskolens leder, og Stine, der er vores uddannelsesvejleder. Efter en snak på Pers kontor, hvor vi også udveksler praktiske oplysninger som fx telefonnumre, vil du blive vist rundt på skolen.
Til sidst får du udleveret materiale om skolen og et skema, så du kan gå hjem og tænke lidt over, hvilke fag du vil prøve i din praktik.

Du kommer igen den dag din praktik starter. Her møder du den underviser, der vil følge og hjælpe dig, i de 3 dage du skal være på Fontanaskolen. Måske ved du med det samme, hvad du gerne vil prøve at deltage i, og måske skal du bruge lidt tid og se dig omkring. Sammen laver I et skema for de kommende tre dage, der tager udgangspunkt i din lyst og formåen.

Opstart uden praktikdage

Ikke alle elever vælger at komme i 3 dages minipraktik, inden de starter hos os. Det er muligt at starte direkte, hvis dette er det nemmeste for dig, og du føler dig tryg ved denne løsning.
Hvis du/I vælger dette, vil du, dine forældre og/eller vejledere, få tilsendt materiale om skolen. På denne måde kan du danne dig et godt overblik hjemmefra.

Inden opstart vil skolens leder tage kontakt til dig og dine forældre og/eller vejledere, og invitere til et opstartsmøde på skolen, hvor du kan få svar på alle dine spørgsmål,  og selvfølgelig også fortælle lidt om hvem du er, og dine største behov, med dine egne ord.
Til dette møde vil vi også få de praktiske ting på plads, der er helt nødvendige for din tryghed og trivsel. Det kan være ting som; hvordan kommer jeg ind på skolen, har jeg en fast plads, hvordan skal mit startskema se ud, og den slags.

Til opstartsmødet deltager Per, der er leder af skolen, samt Stine, der er vores uddannelsesvejleder.

Kontaktlærer

Når du starter på Fontanaskolen får du tildelt en kontaktlærer. I to skal samarbejde gennem hele dit STU-forløb. Både i forhold til de mål du sætter dig i din forløbsplan, men også med hensyn til de ting der opstår undervejs i hverdagen på skolen. Der er mulighed for faste samtaler og jævnlig kontakt via sms, det aftaler I udfra dine behov.

Din kontaktlære skal primært hjælpe og fastholde dig i forhold til den skolerelaterede proces. Dvs. udvikling og trivsel i skolen eller på vej til skolen.  Samtaler på kommunen, lægebesøg eller økonomiske forhold er som udgangspunkt ikke en opgave for kontaktlæreren. Der kan dog være tilfælde, hvor en elev ikke har andre i sit netværk til rådighed, hvor kontaktlæreren så kan spille en rolle. 

Alle elever får desuden tildelt en 2. kontaktlærer der skal være din hjælp og støtte hvis din kontaktlærer bliver syg eller har anden fravær. Dig og din kontaktlærer hilser sammen på denne, i starten af dit STU-forløb.

Se mere på Fontanaskolen STU’s Facebookside

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Kæmpe stort tillykke til vores dejlige elever,  der i dag til Translokation, har afsluttet deres 3-årige STU uddannelse på Fontanaskolen
❤️❤️🥳🥳🇩🇰🇩🇰🎓🎓🎉🎉🎈🎈. Hvor har vi bare været heldige, at få lov til, at følge jeres udvikling her på skolen. 
Det blev også lige til en badetur og hygge på ud i det blå holdet, her i løbet af ugen. Imorgen står den på softice, pølser og udendørsspil, inden vi ønsker alle en god sommerferie🍦🍦🏏🏸🌭🌭Vi er tilbage igen d. 4. August og elverne er tilbage mandag d. 9. August. God sommer☀️☀️🙏🏽🙏🏽Image attachment

Kæmpe stort tillykke til vores dejlige elever, der i dag til Translokation, har afsluttet deres 3-årige STU uddannelse på Fontanaskolen
❤️❤️🥳🥳🇩🇰🇩🇰🎓🎓🎉🎉🎈🎈. Hvor har vi bare været heldige, at få lov til, at følge jeres udvikling her på skolen.
Det blev også lige til en badetur og hygge på ud i det blå holdet, her i løbet af ugen. Imorgen står den på softice, pølser og udendørsspil, inden vi ønsker alle en god sommerferie🍦🍦🏏🏸🌭🌭Vi er tilbage igen d. 4. August og elverne er tilbage mandag d. 9. August. God sommer☀️☀️🙏🏽🙏🏽
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Sikke en glæde og fællesskab , små mirakler forekommer

Tak for næsten 3 år hvor i har været med til at udvikle min datter. Sikke en forskel det bliver NÅR man er imødekommende, laver skema og mål for mennesket som er overskueligt. Ikke de RAMMER som man har på folkeskolen, som mange gange ikke passer til folk som har det svært. Tak til alle jer som har været inde over. ❤ 💐 Så venter hun bare svar på om hun kommer ind på HF inklusion.🤞 Ønsker jer alle en god sommerferie.

1 måned siden

Fontanaskolen STU
🥳🙏🏽⭐️Vores dejlige elever har bidraget til Fontanaskolens STU’s kommende strategimål⭐️🙏🏽🥳Læs ønskerne her. 
Vi har allerede igangsat flere konkrete tiltag efter sommerferien, hvor vi skruer op for samarbejdet med Fountain House. På fontanaskolen er vi hele tiden i udvikling, og vi er vilde med når eleverne virkelig tager deres medansvar alvorligt❤️….. så skolen kan blive ved med at danne rammen om; struktur, tryghed og fællesskab i elevernes hverdag❤️

🥳🙏🏽⭐️Vores dejlige elever har bidraget til Fontanaskolens STU’s kommende strategimål⭐️🙏🏽🥳Læs ønskerne her.
Vi har allerede igangsat flere konkrete tiltag efter sommerferien, hvor vi skruer op for samarbejdet med Fountain House. På fontanaskolen er vi hele tiden i udvikling, og vi er vilde med når eleverne virkelig tager deres medansvar alvorligt❤️….. så skolen kan blive ved med at danne rammen om; struktur, tryghed og fællesskab i elevernes hverdag❤️
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Midt i oprydning og ny indretning på Fontanaskolen STU, har vi igen i fredags haft fælles fredag med sidste gang om ADL. Passende til emnet have vi, et elevoplæg om inspiration til struktur derhjemme, når man har adhd, eleverne ryddede op på deres pladser i det faglige, i krea og tekstil og sidst men ikke mindst kunne eleverne give en hånd med maling af vores nye fællesrum. Sidste uges highlights har også været lækkert regnbuefarvet tekstiltryk, bananasplit på madholdet, og besøg af papegøjerne endnu engang❤️❤️🦜🦜🎨🎨🍌🍦Denne uge er sidste uge inden sommerferien og vi holder translokation på torsdag hvor vi har 10 elever der skal translokeres. 🥳🥳

Midt i oprydning og ny indretning på Fontanaskolen STU, har vi igen i fredags haft fælles fredag med sidste gang om ADL. Passende til emnet have vi, et elevoplæg om inspiration til struktur derhjemme, når man har adhd, eleverne ryddede op på deres pladser i det faglige, i krea og tekstil og sidst men ikke mindst kunne eleverne give en hånd med maling af vores nye fællesrum. Sidste uges highlights har også været lækkert regnbuefarvet tekstiltryk, bananasplit på madholdet, og besøg af papegøjerne endnu engang❤️❤️🦜🦜🎨🎨🍌🍦Denne uge er sidste uge inden sommerferien og vi holder translokation på torsdag hvor vi har 10 elever der skal translokeres. 🥳🥳 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Blandede billeder fra ugen der er gået på Fontanaskolen STU. Både yoga og træning har foregået udendørs i det dejlige vejr🏋🏻‍♂️🧘🏽🧘🏽‍♀️🏋🏼‍♀️, friluft har været ude i havkajakker🛶, krea har udsmykket vores udendørsmøbler🎨🎨, vi så den delvise solformørkelse igår🌘🌓🌔, poleholdet når nye højder og idag har vi igen haft om ADL og lært en masse om tøjvask og strygning og tekstiler🧼🧺god weekend☀️☀️🌸🌸Image attachment

Blandede billeder fra ugen der er gået på Fontanaskolen STU. Både yoga og træning har foregået udendørs i det dejlige vejr🏋🏻‍♂️🧘🏽🧘🏽‍♀️🏋🏼‍♀️, friluft har været ude i havkajakker🛶, krea har udsmykket vores udendørsmøbler🎨🎨, vi så den delvise solformørkelse igår🌘🌓🌔, poleholdet når nye højder og idag har vi igen haft om ADL og lært en masse om tøjvask og strygning og tekstiler🧼🧺god weekend☀️☀️🌸🌸 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Endnu en dejlig uge på Fontanaskolen STU. Der er været gang i den på poleholdet👠💃🏻friluftsholdet har været ude på sit on top kajak🛶🛶musikholdet har øvet og spillet sangen “Zombie” med The Cranberries🎼🎤🎹🥁🎸
I dag til fælles fredag, har det handlet om ADL, hvor vi har haft oplæg fra Klar til Start med Anne og Lene, oplæg fra Henriette fra Fountain House om sommerskoleprogram og rundvisning derovre, og så har vi budt velkommen til vores nye vejleder og praktikansvarlige, Birgit. 😀😄God weekend derude☀️☀️

Endnu en dejlig uge på Fontanaskolen STU. Der er været gang i den på poleholdet👠💃🏻friluftsholdet har været ude på sit on top kajak🛶🛶musikholdet har øvet og spillet sangen “Zombie” med The Cranberries🎼🎤🎹🥁🎸
I dag til fælles fredag, har det handlet om ADL, hvor vi har haft oplæg fra Klar til Start med Anne og Lene, oplæg fra Henriette fra Fountain House om sommerskoleprogram og rundvisning derovre, og så har vi budt velkommen til vores nye vejleder og praktikansvarlige, Birgit. 😀😄God weekend derude☀️☀️
... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Denne uge har været fyldt med eksaminer, hvor flere af vores elever har været oppe i dansk og matematik på Kbh Syd. Sidste fælles fredag med forårstema - har været en tur i Botanisk Have🌸🌸🌳🌳☀️☀️God weekend derude🤩

Denne uge har været fyldt med eksaminer, hvor flere af vores elever har været oppe i dansk og matematik på Kbh Syd. Sidste fælles fredag med forårstema - har været en tur i Botanisk Have🌸🌸🌳🌳☀️☀️God weekend derude🤩 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
På Fontanaskolen STU har vi haft en begivenhedsrig uge. Friluftsholdet har været ude klatre ved Camp Adventure🌳, vores poledance undervisning er i fuld gang på skolen💃🏻, vi har haft 4 elever oppe til AVU eksamen✅og flere FVU i næste uge. Vores Klar til Start elever knokler i Kvickly på Amager. I dag har vi haft anden fælles fredag med temaet “ forår”, hvor vi har hørt om krydderiernes historie og plantet krydderier og blomsterfrø indenfor🌸🌺🪴, og en af vores elever har haft sine to Conure Papegøjer med, som eleverne har hygget sig med🦜🦜. God pinse☀️☀️Image attachmentImage attachment

På Fontanaskolen STU har vi haft en begivenhedsrig uge. Friluftsholdet har været ude klatre ved Camp Adventure🌳, vores poledance undervisning er i fuld gang på skolen💃🏻, vi har haft 4 elever oppe til AVU eksamen✅og flere FVU i næste uge. Vores Klar til Start elever knokler i Kvickly på Amager. I dag har vi haft anden fælles fredag med temaet “ forår”, hvor vi har hørt om krydderiernes historie og plantet krydderier og blomsterfrø indenfor🌸🌺🪴, og en af vores elever har haft sine to Conure Papegøjer med, som eleverne har hygget sig med🦜🦜. God pinse☀️☀️ ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
Brænder du for at udvikle STU-elevers skolefaglige kompetencer?

Naturfags- og matematiklærer til fuldtidsstilling som underviser og kontaktperson søges til Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse

https://www.jobindex.dk/vis-job/h1083616

Brænder du for at udvikle STU-elevers skolefaglige kompetencer?

Naturfags- og matematiklærer til fuldtidsstilling som underviser og kontaktperson søges til Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse

www.jobindex.dk/vis-job/h1083616
... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
Så er foråret skudt i gang på Fontanaskolen STU, i dag til fælles fredag har vi udsmykket skolen udenfor, med planter, blomster og krydderurter. Nu mangler vi bare at vejret også synes at kalenderen står på forår☀️☀️🌳🌼🌸🌺🌻🌧🌦Image attachment

Så er foråret skudt i gang på Fontanaskolen STU, i dag til fælles fredag har vi udsmykket skolen udenfor, med planter, blomster og krydderurter. Nu mangler vi bare at vejret også synes at kalenderen står på forår☀️☀️🌳🌼🌸🌺🌻🌧🌦 ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
På Fontanaskolen STU, er vi så priviligerede at vi har vores helt eget menneskebibliotek. Til vores sidste fælles fredag om Identitet idag, har vores helt igennem seje og modige elever, stillet op til interview omkring kønsidentitet - Stor tak til Dakota og Elias, for at dele ud af jeres personlige erfaringer. Rigtig god weekend💪🏽🙏🏽❤️💗🦄🌈

På Fontanaskolen STU, er vi så priviligerede at vi har vores helt eget menneskebibliotek. Til vores sidste fælles fredag om Identitet idag, har vores helt igennem seje og modige elever, stillet op til interview omkring kønsidentitet - Stor tak til Dakota og Elias, for at dele ud af jeres personlige erfaringer. Rigtig god weekend💪🏽🙏🏽❤️💗🦄🌈 ... Se mereSe mindre

4 måneder siden

Fontanaskolen STU
Idag til fælles fredag har vi startet et nyt elevvalgt emne op om “ Identitet, køn og seksuel orientering”. Vi har i grupperne lavet collager, der visuelt viser vores forskellige identiteter. Vi har også lavet plancher i et forsøg på at vise Fontanaskolens Identitet - som rød tråd fra de sidste par strategiworkshops om Fremtidens Skole. God weekend🌟🌟☀️☀️Image attachment

Idag til fælles fredag har vi startet et nyt elevvalgt emne op om “ Identitet, køn og seksuel orientering”. Vi har i grupperne lavet collager, der visuelt viser vores forskellige identiteter. Vi har også lavet plancher i et forsøg på at vise Fontanaskolens Identitet - som rød tråd fra de sidste par strategiworkshops om Fremtidens Skole. God weekend🌟🌟☀️☀️ ... Se mereSe mindre

Indlæs mere