Besøg os på Fontanaskolen STU

Der er altid mulighed for at kontakte skolens leder for at komme på besøg, og se hvem vi er og hvad der foregår.

3 dages praktik på Fontanaskolen STU

Når du skal vælge din kommende STU, er det vigtigt at gøre det på et oplyst grundlag. Ikke alle steder passer lige godt til alle elever. Derfor tilbyder vi dig at komme i en minipraktik på skolen i 3 dage. Så kan du bedre gøre dig overvejelser, om vi er noget for dig.

Første møde

Allerførst kommer du til et møde på skolen, hvor vi aftaler praktikken. Du kan tage en forældre eller en anden person med, som du er tryg ved.
Her møder du Per, der er Fontanaskolens leder, og Stine, der er vores uddannelsesvejleder. Efter en snak på Pers kontor, hvor vi også udveksler praktiske oplysninger som fx telefonnumre, vil du blive vist rundt på skolen.
Til sidst får du udleveret materiale om skolen og et skema, så du kan gå hjem og tænke lidt over, hvilke fag du vil prøve i din praktik.

Du kommer igen den dag din praktik starter. Her møder du den underviser, der vil følge og hjælpe dig, i de 3 dage du skal være på Fontanaskolen. Måske ved du med det samme, hvad du gerne vil prøve at deltage i, og måske skal du bruge lidt tid og se dig omkring. Sammen laver I et skema for de kommende tre dage, der tager udgangspunkt i din lyst og formåen.

Opstart uden praktikdage

Ikke alle elever vælger at komme i 3 dages minipraktik, inden de starter hos os. Det er muligt at starte direkte, hvis dette er det nemmeste for dig, og du føler dig tryg ved denne løsning.
Hvis du/I vælger dette, vil du, dine forældre og/eller vejledere, få tilsendt materiale om skolen. På denne måde kan du danne dig et godt overblik hjemmefra.

Inden opstart vil skolens leder tage kontakt til dig og dine forældre og/eller vejledere, og invitere til et opstartsmøde på skolen, hvor du kan få svar på alle dine spørgsmål,  og selvfølgelig også fortælle lidt om hvem du er, og dine største behov, med dine egne ord.
Til dette møde vil vi også få de praktiske ting på plads, der er helt nødvendige for din tryghed og trivsel. Det kan være ting som; hvordan kommer jeg ind på skolen, har jeg en fast plads, hvordan skal mit startskema se ud, og den slags.

Til opstartsmødet deltager Per, der er leder af skolen, samt Stine, der er vores uddannelsesvejleder.

Kontaktlærer

Når du starter på Fontanaskolen får du tildelt en kontaktlærer. I to skal samarbejde gennem hele dit STU-forløb. Både i forhold til de mål du sætter dig i din forløbsplan, men også med hensyn til de ting der opstår undervejs i hverdagen på skolen. Der er mulighed for faste samtaler og jævnlig kontakt via sms, det aftaler I udfra dine behov.

Din kontaktlære skal primært hjælpe og fastholde dig i forhold til den skolerelaterede proces. Dvs. udvikling og trivsel i skolen eller på vej til skolen.  Samtaler på kommunen, lægebesøg eller økonomiske forhold er som udgangspunkt ikke en opgave for kontaktlæreren. Der kan dog være tilfælde, hvor en elev ikke har andre i sit netværk til rådighed, hvor kontaktlæreren så kan spille en rolle. 

Alle elever får desuden tildelt en 2. kontaktlærer der skal være din hjælp og støtte hvis din kontaktlærer bliver syg eller har anden fravær. Dig og din kontaktlærer hilser sammen på denne, i starten af dit STU-forløb.

Se mere på Fontanaskolen STU’s Facebookside

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

3 uger siden

Fontanaskolen STU
Både sidste uge og denne uge har igen stået på mange udendørsaktiviteter på Fontanaskolen STU. Vores ude område foran skolen er blev nymalet og dekoreret, udelivsholdet har haft dejlige stunder i det grønne🍀🌳Og i dag har vi haft fælles fredag om ADL (almindelig dagligdags livsførelse), såsom budgetlægning, lån, eboks og nemid, som er vigtigt at vide noget om ude i den store voksne verden🤓🤓.... god weekend derude

Både sidste uge og denne uge har igen stået på mange udendørsaktiviteter på Fontanaskolen STU. Vores ude område foran skolen er blev nymalet og dekoreret, udelivsholdet har haft dejlige stunder i det grønne🍀🌳Og i dag har vi haft fælles fredag om ADL (almindelig dagligdags livsførelse), såsom budgetlægning, lån, eboks og nemid, som er vigtigt at vide noget om ude i den store voksne verden🤓🤓.... god weekend derude ... Se mereSe mindre

1 måned siden

Fontanaskolen STU
Denne uge på Fontanaskolen STU har stået i naturens tegn som I kan se på billederne - dejligt vejr🌳🌳🌳☀️☀️☀️
I dag til fælles fredag har vi lært at lave åbne og lukkede økosystemer🍀☘️🌿🌱🍃🌾
Og så skal vi lige ønske vores kollega Troels kæmpe tillykke med at han er blevet bevilliget Flexjob hos os🇩🇰🇩🇰
God weekend derude😇😇Image attachment

Denne uge på Fontanaskolen STU har stået i naturens tegn som I kan se på billederne - dejligt vejr🌳🌳🌳☀️☀️☀️
I dag til fælles fredag har vi lært at lave åbne og lukkede økosystemer🍀☘️🌿🌱🍃🌾
Og så skal vi lige ønske vores kollega Troels kæmpe tillykke med at han er blevet bevilliget Flexjob hos os🇩🇰🇩🇰
God weekend derude😇😇
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

Kæmpe tillykke Troels. Godt gået. Og Stu'en er heldig 👏

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Glædelig fredag - Fontanaskolen STU har de sidste to uger haft gang i en langsom genåbning, med få elever og undervisere på skolen på skift. 
Der har været god tid til at lave hyggelige projekter, såsom indretning af skolen, hygge med vores to servicehunde, pynte op udenfor, spritte af, og få vores elever til at vænne sig til noget der minder om en “normal” skoledag. 
Fra på mandag åbner vi yderlige op og eleverne møder ind på skolen igen, til et reduceret skema, der overholder de sundhedsfaglige retningslinjer. Vi glæder os til at se jer igen🌸😇God weekend derude

Glædelig fredag - Fontanaskolen STU har de sidste to uger haft gang i en langsom genåbning, med få elever og undervisere på skolen på skift.
Der har været god tid til at lave hyggelige projekter, såsom indretning af skolen, hygge med vores to servicehunde, pynte op udenfor, spritte af, og få vores elever til at vænne sig til noget der minder om en “normal” skoledag.
Fra på mandag åbner vi yderlige op og eleverne møder ind på skolen igen, til et reduceret skema, der overholder de sundhedsfaglige retningslinjer. Vi glæder os til at se jer igen🌸😇God weekend derude
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

God weekend til jer alle

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Update uge 6 Coronatid på Fontanaskolen STU. Eleverne har bagt både knækbrød, pizzasnegle og cookies derhjemme, med de ingredienser underviserne har kørt ud med. Der holdes online møder og møder udenfor i den frie natur om langsom genåbning af skolen fra næste uge af. Eleverne har gang i både hækle, strikke og tegneprojekter derhjemme, og hundetræning med både Karmahunden og Knirkes nye servicehund Rose. Vi glæder os til at se nogle af jer i næste uge, mere info om genåbning følger i næste uge. God weekend😇😇😇Image attachment

Update uge 6 Coronatid på Fontanaskolen STU. Eleverne har bagt både knækbrød, pizzasnegle og cookies derhjemme, med de ingredienser underviserne har kørt ud med. Der holdes online møder og møder udenfor i den frie natur om langsom genåbning af skolen fra næste uge af. Eleverne har gang i både hækle, strikke og tegneprojekter derhjemme, og hundetræning med både Karmahunden og Knirkes nye servicehund Rose. Vi glæder os til at se nogle af jer i næste uge, mere info om genåbning følger i næste uge. God weekend😇😇😇 ... Se mereSe mindre

2 måneder siden

Fontanaskolen STU
Fontanaskolen STU holder hjulene kørende her i coronaperioden med gåture med eleverne på afstand, levering til hjemmeadresser med krea opgaver + materialer og madopskrifter + ingredienser, online møder og undervisning og udendørsaktiviteter. God weekend - nyd solen☀️☀️🌳🌳🌸🌸❤️❤️

Fontanaskolen STU holder hjulene kørende her i coronaperioden med gåture med eleverne på afstand, levering til hjemmeadresser med krea opgaver + materialer og madopskrifter + ingredienser, online møder og undervisning og udendørsaktiviteter. God weekend - nyd solen☀️☀️🌳🌳🌸🌸❤️❤️ ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
God Påske derude i denne mærkværdige tid😷🐤🐥🐣Fontanaskolen STU har igen været ude med krea, værksteds og tekstil materialer til de elever der ønskede det, vi har brugt tiden på små byggeprojekter på skolen, haft online kontakt med alle elever - og nu går vi så småt på påskeferie ihvertfald fra på onsdag. Vi ved stadig ikke hvad myndighederne melder ud omkring delvis opstart af skolen efter påske, men vi har lagt en plan, og melder ud så snart vi ved mere😀😀Pas på hinanden hver for sig❤️

God Påske derude i denne mærkværdige tid😷🐤🐥🐣Fontanaskolen STU har igen været ude med krea, værksteds og tekstil materialer til de elever der ønskede det, vi har brugt tiden på små byggeprojekter på skolen, haft online kontakt med alle elever - og nu går vi så småt på påskeferie ihvertfald fra på onsdag. Vi ved stadig ikke hvad myndighederne melder ud omkring delvis opstart af skolen efter påske, men vi har lagt en plan, og melder ud så snart vi ved mere😀😀Pas på hinanden hver for sig❤️ ... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

God påske til alle i fantastisk mennesker som arbejder på Fontanaskolen STU.🐣🐥

3 måneder siden

Fontanaskolen STU
I denne mærkelige Coronakarantæne tid, må vi netop være “ Sammen -hver for sig”.  
Det gør Fontanaskolen STU ved at holde online møder, FaceTime med elever, lægge opgaver fra samtlige fag ud på Google Classroom til eleverne. Vi har også kørt ud til eleverne med krea, værksted og tekstil kasse - til hjemmebrug. Vi savner vores elever og glæder os til at vi kan ses og kramme igen🌺🎨😷😀

I denne mærkelige Coronakarantæne tid, må vi netop være “ Sammen -hver for sig”.
Det gør Fontanaskolen STU ved at holde online møder, FaceTime med elever, lægge opgaver fra samtlige fag ud på Google Classroom til eleverne. Vi har også kørt ud til eleverne med krea, værksted og tekstil kasse - til hjemmebrug. Vi savner vores elever og glæder os til at vi kan ses og kramme igen🌺🎨😷😀
... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU

Fremragende tilbud om gratis webinar om autismespektrumforstyrrelser til fagpersoner, pårørende og elever med autisme ... Se mereSe mindre

3 måneder siden

Fontanaskolen STU

Kære forældre, netværk og samarbejdspartnere.
Regeringen har netop forlænget lukningen af skolerne i Danmark. Fontanaskolen er nu lukket frem til d. 14. April.
Eleverne er blevet informeret af deres kontaktlærer, som de altid er velkommen til at kontakte hvis de har spørgsmål eller har brug for undervisning/aktiviteter i denne specielle situation.
Alt den skolefaglige undervisning er nu online så eleverne kan stadigvæk lave dansk, engelsk, matematik, SFT, Friluft, tekstil og madlavning m.m. Flere opgaver kommer løbende.
Der bliver sendt musikundervisning som video til dem der ønsker det.
SFT sender små videoer m sociale træningøvelser.
Eleverne kan få kørt en Krea kasse m materialer hjem til deres adresse.
På skolens interne Facebookside er der masser af inspiration til madlavning, gåture, yoga og forslag til gode rutiner når man er derhjemme.
Vi savner vores elever og glæder os til vi ser dem igen. Pas godt på jer selv og hinanden.
Hilsen alle os fra Fontanaskolen😀😷💪🏽❤️
... Se mereSe mindre

Kommenter på Facebook

❤️❤️❤️

4 måneder siden

Fontanaskolen STU
I dag har vi til fælles fredag startet emnet op om ADL- almindelig daglig livsførelse. Vi har i grupperne kigget på impulskøb, budgetter, brug af rejseplanen, afdragsordninger og så har vi lavet lækker pakistansk daal til frokost. God weekend derude😀

I dag har vi til fælles fredag startet emnet op om ADL- almindelig daglig livsførelse. Vi har i grupperne kigget på impulskøb, budgetter, brug af rejseplanen, afdragsordninger og så har vi lavet lækker pakistansk daal til frokost. God weekend derude😀 ... Se mereSe mindre

4 måneder siden

Fontanaskolen STU
Lige lidt flere billeder fra dagens festligheder⭐️💥🎭🤩🤣👑

Lige lidt flere billeder fra dagens festligheder⭐️💥🎭🤩🤣👑 ... Se mereSe mindre

Indlæs mere